środa, 14 stycznia 2015

Styczeń w Katowicach (i Żorach) dla dzieci i rodziców

W styczniu w Katowicach i innych śląskich miastach będzie można wziąć udział w kilku atrakcjach dla rodzin z dziećmi, dzieci albo dla samych rodziców. Ponieważ proponowane przez nas wydarzenia są całkowicie darmowe (wymagają jedynie wcześniejszej rezerwacji miejsc) - każdy może wziąć w nich udział. Wspierając budowę naszego Centrum Rozwojowo-Opiekuńczego im. Św. Józefa stworzycie miejsce, w którym będzie się takich akcji odbywać dużo więcej. Sprawdźcie więc, jak możecie pomóc na www.budujemycosdobrego.pl.

15 stycznia, czwartek
Katowicka Strefa RodzicaOkres dojrzewania to czas poszukiwań własnej tożsamości w różnych grupach społecznych. Sięganie po substancje psychoaktywne przez młodzież często jest spowodowane potrzebą wyrównywania deficytów w widzeniu i przeżywaniu świata. Rodzice mają najlepsze intencje i chęci pomocy dzieciom, a mimo to czasami ich działania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Jak poprawić trudne relacje z dzieckiem i zmniejszyć ryzyko sięgania po substancje psychoaktywne podpowie dr Ewa Krawczyk podczas wykładu w ramach katowickiej Strefy Rodzica, który odbędzie się 15 stycznia 2015 roku o godz. 17.00.

Wpływ rodziny, początkowo olbrzymi, w miarę rozszerzenia się kontaktów dziecka z światem stopniowo maleje. Proces ten staje się wyraźnie dostrzegany w okresie dorastania. Brak informacji o procesach rozwojowych dzieci i młodzieży, stanowi główną przyczynę niepożądanych stosunków między rodzicami i dziećmi. Zachodzące zmiany w okresie dojrzewania i towarzyszące im problemy dają się sprowadzić między innymi do takich obszarów jak: kryzys autorytetu, konflikty z rodzicami, osłabienie więzi. Rodzą one czasami negatywne postawy rodzicielskie np. unikania, nadmiernego chronienia bądź wymagania. Czy można nauczyć się budować prawidłowe relacje? Jak uczyć, przestrzegać i reagować, aby dziecko rozumiało konsekwencje sięgania po używki, a w rodzicu zawsze widziało partnera do rozmowy?

Wstęp wolny po wypełnieniu wcześniejszej rejestracji na stronie.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
Wydział Zamiejscowy w Katowicach
ul. Techników 9, 40-326 Katowice
sala 201, II piętro

17 stycznia, sobota
Konferencja dla kobiet w ciąży


Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zostać mamą - to spotkanie dla Ciebie. W jednym miejscu spotkają się ginekolodzy położnicy, anestezjolodzy, neonatolodzy i położne opowiedzą o ciąży, badaniach prenatalnych, porodzie i pielęgnacji dziecka. Za darmo, ale trzeba wcześniej się zapisać. Na konferencję zaproszono cały sztab specjalistów m.in.: ginekologów położników, anestezjologów, neonatologów i położne. Odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości przyszłych mam, które wezmą udział w spotkaniu. Odbędzie się także pokaz pierwszej pomocy u niemowląt i konkurs z nagrodami. W przerwie zaplanowano kawę i poczęstunek.

Konferencja odbędzie się pod patronatem Wojewody Śląskiego i Wojewódzkiego Konsultanta ds. Perinatologii prof. Krzysztofa Sodowskiego, w sobotę 17 stycznia, o godz. 11 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 24. Konferencja jest bezpłatna, aby wziąć w niej udział wystarczy się zarejestrować na stronie: www.sodowski.pl/zapisy

18 stycznia, niedziela
Mamo, Tato chodźmy na koncert!


Tańce w muzyce klasycznej Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom "małych" i "dużych" melomanów, Silesia zaplanowała na cały rok 2015 cykl koncertów "Mamo, Tato, chodźmy na koncert!", które odbywać się będą co miesiąc, jak zawsze dotąd, w wybrane niedzielne popołudnia o godz. 16.00 w Studiu Koncertowym Radia Katowice.

W niedzielę 18 stycznia o godz. 16.00 zapraszamy na koncert "Tańce w muzyce klasycznej". Na skrzypcach w rytmie słynnego menueta Luigi Bocchceriniego, obertasa Henryka Wieniawskiego i czardasza Vincenzo Montiego zagra Donata Mżyk. Pianista Jakub Czekierda wykona słynne utwory taneczne polskich kompozytorów – walca Fryderyka Chopina i Poloneza Wojciecha Kilara.
Zaprosi też publiczność w taneczną podróż za ocean w rytmie ragtime'a Scota Joplina! Do wykonawców koncertu dołączył również duet akordeonowy ACCO CLASSIC, tj. Karol Grzeszczuk i Marcin Szewczyk, którzy zaproponowali w ramach swojego występu dynamiczne i żywiołowe rytmy tanga. Wykonają również napisany specjalnie na akordeon "Taniec góralski" polskiego kompozytora Andrzeja Krzanowskiego, w którym każdy uważny słuchacz rozpozna słynną melodię "W murowanej piwnicy…". Zapraszamy więc serdecznie na godzinę wspaniałej muzycznej zabawy do Studia Koncertowego Radia Katowice!

Wstęp: wolny

Od 07.01 w godz. 10.00-14.00 wejściówki można odbierać w biurze IPiUM Silesia oraz rezerwować telefonicznie pod numerami telefonów: 32 258 90 49, 32 259 84 83. Zapraszamy dzieci od lat 6 wraz z rodzicami.

Każdy wtorek
Bajka z ciastkiemGłośne czytanie bajek dla dzieci organizują Biblioteki Miejskie w Katowicach, w każdy wtorek o godz. 17.00 (Filie: 3, 4, 5 Mł., 6, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 19, 20, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 32, 33, 36). Spotkania te trwają około 60 minut. Dzieci zachęcone do czytania wracają na kolejne bajkowe spotkania. Na Bajkę z ciastkiem przychodzą dzieci w wieku 2 - 8 lat wraz ze swymi rodzicami, którzy również aktywnie biorą udział w spotkaniu.

Wstęp: wolny

31 stycznia, sobota
Sobotnie spotkania z rodzinką. Rodzinka w Muzeum


Muzeum Miejskie w Żorach zaprasza na kolejne z cyklu „Sobotnich spotkań z rodzinką. Rodzinka w Muzeum”. Tym razem odbędzie się ono pod hasłem: „Mięsopust czy karnawał to w Muzeum zabawy nawał”. Uczestnicy spotkań za każdym razem dowiadują się czegoś ciekawego o śląskich tradycjach i obyczajach. Podczas poprzednich zajęć mieli okazję poznać m.in. zwyczaje związane z wielkim jesiennym kiszeniem kapusty czy Bożym Narodzeniem. Tym razem tematem warsztatów będą tradycje karnawałowe.

Spotkanie odbędzie się 31 stycznia. Dla pierwszej grupy zaplanowano je od godz. 15.30 do 17.30, a dla drugiej od 18 do 20.

Wstęp jest darmowy, ale organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację miejsca w sekretariacie przy ul. Muzealnej 1/2 lub pod numerem telefonu: (32) 434 37 14.

*
Wszystkie informacje pochodzą ze stron: silesiadzieci.pl, kulturalnybajtel.pl oraz ze stron instytucji organizujących wydarzenia. Zdjęcia zawierają linki do swoich źródeł,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz