poniedziałek, 26 stycznia 2015

Darmowe atrakcje dla dzieci na Śląsku - ferie, ferie!

KATOWICE

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza dzieci do udziału w Akcji Ferie z Książką 2015. Spotkania będą dedykowane śląskiemu dizajnowi i typografii książki. Wspólnie „zaprojektujemy” śląskie słowa i zajrzymy do bibliotecznego byfyja w poszukiwaniu ciekawych historii. Będziemy przemieszczać się szlakiem czarnych diamentów architektury.

Kiedy? Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 11.30-14.30.
Do wzięcia udziału w zajęciach niezbędna jest pisemna zgoda rodziców. Zajęcia są bezpłatne.

Lista bibliotek organizujących zajęcia dla dzieci.

***

Słoneczna Kraina zaprasza na Spotkanie z dobrą książką. Zaprasza do przeżywania wspólnie niesamowitej przygody! Spotkań z dobrymi książkami pełnymi pięknych, nietypowych i czasami… dziwnych ilustracji. Na tych rodzinnych popołudniach będziemy przede wszystkim czytać, ale też poznawać książki interaktywnie: dotykać, wąchać i… naśladować dźwięki jakie wydają ich bohaterowie.Na zajęciach czeka na Was tajemnicza walizka, w której zmieszczą się… Lokomotywę, Abecadło, Warzywa i… Mróz oraz wiele innych ciekawych wierszy i historii!

Rodzice! Jeśli zastanawialiście się kiedyś jakie dobre książki czytać dziecku to spotkanie jest także dla Was!

Termin: każdy wtorek, o godz. 17.00
Wstęp: wolnyWiek: do 4 lat
Miejsce: ECD Słoneczna Kraina, ul. Dudy Gracza 6, 40-008 Katowice


BĘDZIN

Ferie to czas, który można poświęcić na odkrywanie pasji i rozwijanie talentów. Okazją są zajęcia w grodzieckiej filii będzińskiego Ośrodka Kultury.


Od 2 do 13 lutego zaplanowano tu mnóstwo bezpłatnych atrakcji dla dzieci. Przebojem mają być warsztaty scrapbookingu, które są w ofercie Ośrodka Kultury nowością. Ich uczestnicy przy użyciu tasiemek, naklejek, ćwieków oraz innych elementów ozdobnych, udekorują albumy, kartki, notesy, czy zeszyty na przepisy. Dużym zainteresowaniem powinny się cieszyć organizowane tutaj już kiedyś warsztaty robienia mydełek. Maluchy otrzymają przezroczystą glicerynę oraz foremki o różnych kształtach, z których formować będą kolorowe i pachnące kompozycje, dodając elementy dekoracyjne: koraliki, gwiazdki, czy muszelki. Tak wykonane mydełka mogą być ozdobą łazienki albo stanowić wyjątkowy prezent.

Małe dzieła sztuki powstaną również podczas warsztatów decoupagu, w trakcie których za pomocą serwetek ozdabiane będą pudełka, talerze, puszki, czy inne przedmioty, tak, by wyglądały, niczym ręcznie malowane.

Zaplanowano również warsztaty teatralne, projekcie bajek na dużym ekranie, spektakle Teatru Trip, rozgrywki oraz naukę gry w brydża i szachy, warsztaty ze Szkołą Tańca Extreme oraz bal karnawałowy.

Szczegółowy program zajęć dostępny jest na stronie okultura.bedzin.pl. Zapisy pod numerem telefonu: 795 115 826 lub w Ośrodku Kultury w Będzinie przy ul. Małachowskiego 43 lub w filii w Grodźcu przy ul. Słowackiego 2.

BYTOM

W Bytomskim Centrum Kultury (BECEK) także kilka darmowych atrakcji dla najmłodszych na czas ferii zimowych. W lutym Centrum oferuje bezpłatny wstęp na seanse Bella i Sebastian (3 lutego, godz. 12:00), Pszczółka Maja (5 lutego, 12:00), Kacper i Emma - zimowe wakacje (10 lutego, 12:00), Królowa Śniegu (12 lutego, 12:00). 



TYCHY

Dzieci pozostające w czasie ferii w domu zapraszamy do Muzeum Miejskiego w Tychach. Tradycyjnie już przygotowaliśmy atrakcyjne zajęcia. W tym roku będą to dwa spotkania w Klubie Południk, gdzie czekają nas podróże do Nowej Zelandii i Afryki.
Zajęcia są bezpłatne, poprowadzi je Agata Dawidko. Są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Aby wziąć udział w zajęciach, należy dokonać rezerwacji. Kontakt i zapisy: Joanna Kucz-Pieczka, Dział Upowszechniania i Promocji, tel. 32 327 18 20-21, wew. 27; e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl. Na zajęcia można już się zapisywać.

Harmonogram zajęć przedstawia się następująco:

5 lutego 2015, godz. 11.00
Hobbici i Maorysi, czyli co warto wiedzieć o Nowej Zelandii

Poznamy nowozelandzką przyrodę i kulturę. Znajdziemy odpowiedzi na pytania: gdzie twórcy filmów „Władca Pierścieni” i „Hobbit” znaleźli Śródziemie?, jak witają się Maorysi?, co to jest poi? Uczestnicy zajęć wcielą się także w postać maoryskiego wojownika i zaprojektują tradycyjny tatuaż.
Liczba miejsc ograniczona do 30 osób


12 lutego 2015, godz. 10.30 i 12.00
Gry i zabawy z afrykańskiej wioski

Poznamy gry i zabawy, które na co dzień zajmują małych mieszkańców Afryki. Będzie okazja zagrać np. w dzara-badrh, awo-awo czy też egipskie gry pstrykane. Dobra zabawa gwarantowana!
Liczba miejsc ograniczona do 15 osób na każde z zajęć

Spotkania odbędą się w Starym Magistracie (pl. Wolności 1)

***

Zajęcia z grafiki warsztatowej i aktorskie oraz seanse kinowe - Teatr Mały, Laboratorium Sztuki oraz Miejska Galeria Sztuki „Obok” w Tychach przygotowały sporo atrakcji, by dzieci, które zostają w mieście, nie nudziły się w ferie.

Zajęcia w ramach „Ferii z Teatrem Małym i Laboratorium Sztuki” odbywać się będą w Pasażu Kultury „Andromeda” w ramach Tyskiego Roku Polskiego Teatru.

4, 5 i 6 lutego Miejska Galeria Sztuki „Obok” zaprasza dzieci powyżej 12 roku życia na zajęcia z grafiki warsztatowej, podczas których poznają druk wypukły. Ta jedna z podstawowych technik drukarskich polega na odbijaniu farby za pomocą wcześniej przygotowanej matrycy. Zajęcia odbywać się będą w 15 osobowej grupie od godziny 11 do 13.

Na drugi tydzień ferii zaplanowano zabawę w teatr. Od 9 do 15 lutego dzieci powyżej 10 roku życia będą mogły wziąć udział w warsztatach, prowadzonych przez tyską aktorkę Monikę Szydłowiecką. Zajęcia odbywać się będą w 20-osobowej grupie od godz. 13 do 17 w dni powszednie, a w weekend od 10 do 14. Podczas zajęć powstanie spektakl, który 15 lutego o godzinie 18 zostanie wystawiony sali teatralno-projekcyjnej.

Laboratorium Sztuki zaplanowało podczas ferii także seanse bajek. 4 lutego wyświetlony zostanie „Dziadek do Orzechów”, a 6 lutego „Księga dżungli”. Projekcje rozpoczną się o godz. 9:30, a miejsca rezerwować można pod numerem telefonu 32 780 32 03 lub mailowo arteteka@teatrmaly.tychy.pl. Pod tym samym numerem telefonu i adresem mailowym przyjmowane są zapisy na warsztaty aktorskie i rezerwacje na spektakl, który będzie ich efektem. Na warsztaty graficzne można się zapisywać pod numerem telefonu 32 780 32 02. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, ale warunkiem uczestnictwa w warsztatach drukarskich oraz aktorskich jest udział w całym cyklu zajęć.

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE

Siemianowickie Centrum Kultury też przygotowało dla dzieci (i dorosłych) trochę atrakcji na okres ferii zimowych, część z nich jest bezpłatna. Warto wejść na stronę i sprawdzić w czym można wziąć udział.

2.02, godz. 10.00, poniedziałek; SCK Park Tradycji 
Bajka w ramach AKCJI ZIMA: "Kraina Lodu"
Wstęp wolny
4.02, godz. 10.00, środa; SCK Park Tradycji
Bajka w ramach AKCJI ZIMA: "Mała syrenka"
Wstęp wolny
6.02, godz. 10.00, piątek; SCK Park Tradycji
Bajka w ramach AKCJI ZIMA: "Król Lew"
Wstęp wolny
7.02, godz. 17.00, sobota; SCK Park Tradycji
Grand OFF - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata
Wstęp wolny
7.02 godz. 18.00, sobota; SCK Park Tradycji
Wernisaż wystawy pocztówek: Stanisław Chmura "Walentynki"
 Wstęp wolny
9.02, godz. 10.00, poniedziałek SCK Park Tradycji
AKCJA ZIMA: Gry planszowe na poziomie "1"
Wstęp wolny
11.02, godz. 10.00, środa; SCK Park Tradycji
AKCJA ZIMA: gry planszowe na poziomie "1"
Wstęp wolny
12.02, godz. 17.30, czwartek; SCK Park Tradycji
Teatr DOMINO spektakl dla dzieci "Baśń o zaklętym kaczorze" 
Wstęp Wolny
13.02, godz. 10.00, piątek; SCK Park Tradycji
 AKCJA ZIMA: gry planszowe na poziomie "1"
Wstęp wolny

SOSNOWIEC

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu serdecznie zaprasza na „Figle i wybryki w krainie plastyki”, czyli popołudniowe zajęcia plastyczne.

Termin: 27.01.2015 , godz. 16.00
Wstęp: wolny
Miejsce: MBP, Filia nr 4, Sielec, ul. Zamkowa 9, Sosnowiec


Teraz jeszcze zima w mieście dzieje się w kilku różnych miastach i w wielu instytucjach. Tymczasem, w naszym projekcie www.budujemycosdobrego.pl  powstaje Centrum Opiekuńczo-Rozwojowe im. Św. Józefa. To żłobek i instytucja rozwojowa dla dzieci i rodzin, która powolutku powstaje w Katowicach. Każdy może włączyć się w pomoc i wpłacić kilka złotych na budowę (bezpośredni link tutaj). A gdyby jednak z kasą było krucho - zawsze możecie poczytać o akcji na naszej stronie albo zaglądać na bloga.

Pozdrawiam,
Olga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz