czwartek, 15 stycznia 2015

Rok Życia Konsekrowanego

Papież Franciszek rozpoczął ten rok od bardzo bliskiego nam tematu - handlu ludźmi. Jednak jeszcze w 2014 (w grudniu przykładowo) wygłaszał słowa, które motywują takie organizacje jak nasza, do dalszej pracy:

Monasteries, communities, centres of spirituality, schools, hospitals, family shelters—all these are places which the charity and creativity born of your charisms have brought into being, and with constant creativity must continue to bring into being. They should increasingly be the leaven for a society inspired by the Gospel, a “city on a hill”, which testifies to the truth and the power of Jesus’ words.

W tłumaczeniu na język polski: Papież Franciszek podkreślał że klasztory, społeczności, centra duchowe, szkoły, szpitale i przytułki dla rodzin to właśnie te miejsca, w których rodzi się charytatywność i kreatywność - esencja siły, która tworzy byt. Papież podkreślił, że właśnie te elementy mają stanowić podbudowę dla społeczeństw inspirowanych Ewangelią - mając zapewne na myśli osoby konsekrowane, co też w poprzednim roku podkreślał wielokrotnie. 

Komunikat Papieża Franciszka na rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego zwraca uwagę na takie właśnie stowarzyszenia jak PoMOC. Możecie o tym poczytać na oficjalnej stronie Konferencji Episkopatu Polski, albo w Liście Apostolskim Ojca Świętego Franciszka Do Wszystkich Osób Konsekrowanych z Okazji Roku Życia Konsekrowanego:

"Oczekuję od was konkretnych gestów przyjmowania uchodźców, bliskości względem ubogich, kreatywności w katechezie, w głoszeniu Ewangelii, we wprowadzaniu w życie modlitwy. Dlatego życzę wam usprawnienia struktur, ponownego wykorzystania wielkich domów na rzecz dzieł bardziej odpowiadających na aktualne potrzeby ewangelizacji i miłosierdzia, dostosowania dzieł do nowych potrzeb." (stąd) - pisze Ojciec Święty słowa, które zbiegają się z ideą naszego Stowarzyszenia.

Rok Życia Konsekrowanego potrwa do lutego 2016, Przez cały, obecny rok (i kawałek kolejnego) skupi to uwagę na takich jak nasza organizacjach niosących moc i pomoc. Oby przełożyło się to na wiele skutecznych inicjatyw i zrealizowanych projektów - nie tylko naszych. Dlatego bez większej krępacji przypominamy, że budujemy tu coś dobrego i każdy może włączyć się w tę budowę.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz